Venkovní instalace
Kamera EYE-02 je zkonstruována především pro použití vevnitř. Přesto její plastové tělo poskytuje základní odolnost proti vodě. Pro efektivní použití kamery v exteriéru bude nutné přizpůsobit její detektory. Pravděpodobně budete také muset použít venkovní ochranný kryt, aby byla kamera chráněna před nepříznivým počasím. Též je možné použít externí infračervené přisvícení nebo externí PIR detektor.
Přizpůsobení detektorů pro použití v exteriéru
Při venkovním použití kamery je nejprve nutné upravit nastavení některých detektorů kamery. Detektor pohybu v obraze (MIP) může způsobovat falešné poplachy, protože může být aktivován např. pohybem stromů, zvířat – zvláště hmyzu, nebo odrazem slunce od skla či vodní hladiny. Doporučujeme takové části obrazu vymaskovat , aby je detektor ignoroval, a nehlásil nežádoucí poplachy. Infračervený detektor pohybu (PIR) reaguje na změny teploty a může způsobit falešné poplachy, např. když se náhle zpoza mraků objeví slunce. Proto instalujte kameru tak, aby nemířila přímo na slunce. Povšimněte si prosím, že detektor hluku, detektor tříštění skla, a detektor dveří nemohou být venku funkční, neboť změny tlaku způsobené větrem či zvuky z okolí by způsobovaly falešné poplachy. Dále doporučujeme snížit citlivost detektoru náklonu (TILT) a detektoru dotyku (TOUCH), zejména pokud je kamera instalována např. na sloupek, který se může ve větru kývat. Tím se však na druhou stranu sníží citlivost detekce neoprávněné manipulace s kamerou. Všechny detektory kamery lze konfigurovat přes internet – připojte se ke své kameře na webovém portálu www.jablotool.com a zvolte Nastavení, Pokročilé, a nakonec Detektory.
Ochrana kamery před povětrnostními podmínkami
Pokud kameru používáte venku v místě, kde není neustále vystavena dešti, sněhu, či výrazným změnám teploty, je možné ji použít bez venkovního krytu (viz Obrázek 1). Pokud je kamera nainstalována v otevřeném prostoru, kde se pravidelně vyskytuje silný vítr, déšť, či silný sluneční svit, je doporučeno kameru EYE-02 používat s venkovním krytem (Obrázek 2).
Obrázek 2: Venkovní kryt s nohou |
Plánování instalace
Před istalací se rozhodněte, jestli společně s venkovním krytem chcete použít také jeho čelní sklo (jeho použití není nutné). Obecně použití čelního skla nedoporučujeme, protože by to omezilo některé funkce kamery. Naše zkušenosti prokázaly, že venkovní kryt i bez čelního skla již poskytuje dostatečnou ochranu kamery. Nicméně, čelní sklo ochraní kameru před silným deštěm a sněhem.
Venkovní kryt bez čelního skla
Detektory
Pokud kameru umístíte do doporučené pozice, venkovní kryt nebude nijak omezovat funkci detektorů kamery. Více informací o funkci detektorů kamery ve venkovním prostředí naleznete v kapitole Přizpůsobení detektorů pro použití v exteriéru.
Noční vidění
I v případě, že venkovní kryt použijete bez čelního skla, doporučujeme použít externí infračervené přisvícení. Tím dosáhnete lepší kvality záběrů pořízených v noci (viz Obrázek 5).
Pro pořízení nočních fotografií můžete použít i vestavěné infračervené přisvícení kamery, jeho dosah je 6 metrů. Jestliže nepoužijete čelní sklo, umístěte kameru do doporučené pozice podle postupu v kapitole Montáž kamery EYE-02 do venkovního krytu. Kamera tak bude chráněna proti obvyklým klimatickým podmínkám a venkovní kryt přitom nebude odrážet paprsky vestavěného infračerveného přisvícení zpět do kamery.
Více informací o pořizování nočních záběrů kamerou EYE-02 naleznete v aplikační poznámce Snímky pořízené v noci.
Venkovní kryt s čelním sklem
Čelní sklo krytu omezí funkci infračerveného detektoru pohybu (PIR), a znemožní vám také pořizování nočních záběrů pomocí vestavěného infračerveného přisvícení kamery.
PIR detector
Detektor PIR nemůže přes čelní sklo zaregistrovat změny teploty. Pokud použijete tovární nastavení profilů kamery DOMA, GARÁŽ, nebo DOHLED, kamera nebude schopná zaznamenat žádný pohyb. Kamera má totiž dva detektory pohybu – infračervený (PIR) a detektor pohybu v obraze (MIP). V těchto profilech je MIP vždy aktivován detektorem PIR. Protože detektor PIR nemůže přes čelní sklo fungovat, nemůže ani aktivovat detektor MIP, a kamera tedy nezaznamená žádný pohyb.
Pokud potřebujete použít čelní sklo a zároveň i infračervený detektor pohybu PIR, doporučujeme použít externí detektor PIR JA-88P od systému OASiS vyráběném Jablotronem (www.jablotron.com). Tento detektor je vhodný i pro venkovní použití.
Kamera EYE-02 může být použita také se širokou škálou dalších externích bezdrátových zařízení. Více informací naleznete v aplikační poznámce EYE-02 – Bezdrátové periferie.
Noční vidění
Pokud používáte čelní sklo a zároveň chcete pořizovat noční snímky, není možné použít vestavěné infračervené přisvícení kamery. Čelní sklo by paprsky odráželo zpět do kamery (viz Obrázek 4). Místo toho je pro pořizování nočních snímků možné použít externí zdroj infračerveného světla (viz Obrázek 5).
Obrázek 4: Záběry pořízené v noci, kde čelní sklo odráží paprsky vestavěného infračerveného přisvícení kamery zpět do kamery. | Obrázek 5: Záběr pořízený v noci, kde je místo záběru osvíceno externím zdrojem světla. |
Pro účinné použití externího infračerveného přisvícení dodržujte několik pravidel:
- Mezi kamerou EYE-02 a externím infračerveným přisvícením ponechte vzdálenost alespoň 1 metr.
To omezí na minimum případy, kdy jsou těžké sněhové vločky, či prudký déšť, vyhodnoceny jako pohyb. - Externí infračervené přisvícení nesmí mířit na čočku kamery EYE-02
Fotky pořízené v noci by pak měly jen velmi malý kontrast. Nejlepším řešením je umístit externí infračervené přisvícení na místo, které není kamerou viditelné. Může to být např. lehce za kamerou (viz Obrázek 3). - Použijte externí infračervené přisvícení se správnou vlnovou délkou
Čočkou kamery EYE-02 projdou pouze infračervené paprsky s vlnovou délkou 850nm. Než si pořídíte zdroj infračerveného přisvícení, zkontrolujte, že využívá tuto vlnovou délku. Vhodné externí infračervené přisvícení můžete koupit v našem e-shopu www.noabe.shop. - V kameře EYE-02 vyřaďte z provozu vestavěné infračervené přisvícení
Tím se vyhnete odrazu paprsků z čelního skla zpět do kamery (viz Obrázek 4). Připojte se ke své kameře přes webový portál www.jablotool.com a zvolte Nastavení, Pokročilé, a poté Pokročilé nastavení videa , kde možnost “Povolit vestavěné infračervené přisvícení” přepnete na OFF.
Montáž kamery EYE-02 do venkovního krytu
- Uvolněte 2 šrouby na zadní straně a otevřete kryt.
- Uvolněte 4 šrouby, které drží uvnitř krytu posuvný talíř.
- Odsuňte talíř a odstraňte ho z krytu.
- Odstraňte čelní sklo.
-
- Pro montáž bez čelního skla
Jestliže je talíř namontován ke krytu baterie tak, jako na Obrázku 6, uvolněte 10 mm velké matice a připevněte talíř ke krytu baterie tak, jako na Obrázku 7. Všimněte si prosím, že budete muset kryt baterie přimontovat na opačnou stranu talíře (viz orientační proužek na Obrázcích 6 a 7). Tímto způsobem zamezíte tomu, že by odraz od venkovního krytu zhoršil kvalitu snímků pořízených v noci – v případě, že by kamera používala vestavěné infračervené přisvícení. - Pro montáž s čelním sklem
Upravte posuvný talíř s krytem baterie do pozice na Obrázku 6. Pokud jste obdrželi kryt baterie přimontovaný k talíři tak, jak ukazuje Obrázek 7, budete muset přimontovat kryt baterie na druhou stranu talíře.
- Pro montáž bez čelního skla
- Vypněte kameru EYE-02, a odstraňte její vlastní kryt baterie.
- Připevněte talíř s krytem baterie k tělu kamery EYE-02 a upevněte ho šrouby.
- Umístěte talíř s kamerou EYE-02 zpět do krytu, posuňte ho úplně dopředu. Tak se venkovní kryt nebude objevovat na fotkách zachycených kamerou. Zorné pole kamery ani detektoru PIR nebude nijak omezeno.
- Pro montáž bez čelního skla
Vložte talíř s kamerou do pozice z Obrázku 7 a posuňte talíř co nejvíce dopředu jak budete moci. Poté upevněte čtyři šrouby. - Pro montáž s čelním sklem
Vložte talíř s kamerou do pozice z Obrázku 6 a posuňte ho dozadu. Vložte čelní sklo, poté zasuňte talíř dopředu tak, aby se tělo kamery dotýkalo čelního skla. Poté přišroubujte čtyři šrouby.
- Pro montáž bez čelního skla
- Umístěte anténu kamery vodorovně.
- Připevněte průchodku s napájecím kabelem (můžete též přidělat kabel USB pro konfiguraci kamery skrz USB port při uzavřeném krytu) a připojte kabel(y) ke kameře.
- Uzavřete kryt a připevněte dva šrouby na zadní straně.
Jiné venkovní kryty
Pokud kameru EYE-02 chcete použít s jiným venkovním krytem, doporučujeme použití krytu vyrobeného výhradně z plastu, aby anténa nebyla stíněna kovovými částmi. Pokud zvolíte venkovní kryt s kovovými částmi, možná budete muset použít externí anténu, aby byla vykompenzována ztráta GSM signálu. Silnější GSM signál umožňuje rychlejší přenos dat a zároveň méně vybíjí baterii.
Kde zakoupíte naše výrobky
Venkovní kryt a externí infračervené přisvícení můžete zakoupit v e-shopu Jablocomu na www.noabe.shop. Tyto doplňky jsme otestovali a víme, že jsou pro kameru EYE-02 vhodné.